Ubezpieczenie na życie indywidualne, a grupowe

Ubezpieczenie na życie indywidualne

Jakie wybrać? Ubezpieczenie indywidualne daje większe pole manewru w przypadku chęci dobrania dodatkowych pakietów. Z kolei grupowa polisa to często preferencyjne warunki i kompleksowa opieka w ramach zakładu pracy, ponadto nawet po zmianie pracodawcy możliwa jest korekta umowy na indywidualną.

Ubezpieczenie na życie indywidualne

Ten produkt cechuje się bardzo jednostkowym podejściem do klienta. Pod konkretną osobę dobierane są składniki ubezpieczenia, pakiety dodatkowe, wysokość składki. Jedna osoba odpowiada za to jak dane ubezpieczenie będzie skonstruowane. Jeśli któryś pakiet jest nie potrzebny – można z niego zrezygnować, a w to miejsce dobrać inny. Sam ubezpieczający się może zdecydować czy opłaca mu się zwiększyć składkę dla osiągnięcia dodatkowego zabezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie grupowe

Najczęściej występujące w zakładach pracy, choć nie jest to jedyna możliwość wykupienia takiej polisy. Tu dzięki ubezpieczeniu większej liczby osób, ubezpieczyciel może przygotować tańszą ofertę, która indywidualnie byłaby mniej korzysta. Jednak zarówno wysokość całkowitej sumy ubezpieczenia jak i zestaw pakietów dodatkowych może być uboższy niż w przypadku indywidualnej polisy. Minusem jest również to, że ocena ryzyka uśredniona jest na podstawie całej ubezpieczanej grupy – nie zaś jednej osoby.

Co jest korzystniejsze?

Ubezpieczenie na życie indywidualne da większą swobodę. Grupowe mniejsze koszty. Kluczowe jest więc pytanie na ile można sobie pozwolić i czego od ubezpieczenia się oczekuje. Dopiero wówczas można stwierdzić, która forma ubezpieczenia jest lepsza.